Paddle Board alırken nelere dikkat etmeliyim

Kürek Sörfü paddle board alırken ilk olarak kullanım amacımızı belirlememiz gerekiyor. Örneğin, Paddle Boardların sadece gezi amaçlı kullanıldığını düşünmek yanlıştır. Çünkü SUP Board gezi, yoga, adventure, balıkçılık, yarış gibi farkı alanlarda kullanılır. Bazı Stand Up Paddle Board ürünleri her alanda hizmet etsede her alanda istediğiniz performansı vermezler. Mesela uzun dar boardlar yarış için, geniş boardlar yoga için idealdir.

Stand Up Paddle Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Sup Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

SUP Nerede Yapılır?

Öncelikle kendimize sormamız gereken “ben bu Sup Paddle tahtasını hangi amaçta kullanmak için alıyorum?”
Eğer cevap gezi Kürek sörfü ise; boyunuz, kilonuz, kaç kişi kullanacağınız, kullanım amacınız (kamp, günlük gezi) belirlenir.

Stand Up Paddle Board Alırken nelere dikkat etmeliyim
Paddle Board Özellikleri

İki Kişilik Paddle Board

Piyasada satılan ve 2 kişilik denilen SUP Board ürünlerinin hemen hemen hiçbiri iki kişilik değildir. Sup boardların iki kişilik olabilmesi için öncelikle uzunluk ve genişlik önemlidir. Kendi ürünlerimizden örnek verecek olursak CRUİSER modelimizi söyleyebiliriz. Kürek Sörfü ürünlerinde taşıma kapasitesi kesinlikle çok kullanıcılı board anlamına gelmez. Bu ürünlerde denge ve rahatlık önemlidir. Eğer 82cm’den geniş bir Paddle Board değil ise kesinlikle tek kişi kullanımına çok daha uygundur.

Yoga Board

Eğer cevabınız yoga ise; Kürek Sörfü tahtasının genişliği bakmamız gereken ilk özelliktir. Yoga ve gezi amacınıza hizmet etmesi için 84cm ve daha geniş bir board sizin amaçlarınıza fazlasıyla hizmet edecektir. Tabi burada da boy, kilo gibi bilgiler çok önemlidir.

Sup Alırken Nelere Dikkat etmeliyim
Örnek Yoga Board
Paddle Board ile Balık Avı

Eğer cevabınız balıkçılık ise; taşıma kapasitesi daha yüksek Paddle Board ürünlerine bakmanız sizler için daha iyi olacaktır. Yüzeyde bir miktar daha geniş alana ihtiyacınız olacağı için; Stand Up Paddle Board az 86cm genişliğinde olmalıdır. SUP board alan genişliği ve Paddle board üzerindeki D-ring halkaları ne kadar fazla ise bu alanda sizler için o kadar iyi hizmet verecektir.

Yarış Board’ı

Eğer cevabınız yarış ise; Paddle Board ürününüzün bira daha ağır olması gerekmektedir. Bu nedenle Lethe Boards olarak bizler karbon boardları tavsiye ediyoruz. Çünkü Karbon paddle boardlar dar ve uzun olduğu için yarış amacına çok daha iyi hizmet etmektedir. Maalesef yarış sup paddle boardları çok amaçlı değildir. Yarış SUP boardları sadece yarışlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden Dalgasız denizler, göller gibi sınırlı kullanım alanları vardır.

Sup Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Şişme Sörf Tahtası
Adventure Kürek Sörfü

Eğer cevabınız adventure ise; Seçeceğiniz kürek sörfü çıkarılır salmalı olmalıdır. Adventure amacı için bu çok önemlidir. Nehir geçişlerinde bazı yerlerde su derinliği azalacağı için salma kullanmama ya da sadece küçük salma kullanma gibi durumlarınız olacaktır. Büyük salma bir yere takılabilir, dengenizi bozabilir ya da kırılabilir. Bunun dışında Stand Up Paddle Board ürünlerde olduğu gibi çift katmanlı, mümükün yanlarda extra bir katman daha olan boardlara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Sup Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Günden güne popülerleşen ve denizlerde sık sık karşımıza çıkmaya başlayan Paddle Board hakkında bilgi almak için; diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Biz Lethe Boards olarak her türlü ihtiyacınıza yönelik ürünlerimizi seçmeniz için yanınızdayız. İletişim Sayfamızı ziyaret ediniz.