Paddle Board Nedir?

Paddle Board Nedir; Sup, isup, Stand Up Paddle board, SUP Board, paddle Board ya da kürek sörfü olarak duyduğumuz ürünlerin aslında hepsi aynıdır. Bununla birlikte kullanım alanına göre çeşitlilik gösterse de temel olarak aynı mantık ile üretilmişlerdir.

Paddle board, Türkçe ayakta kürek sörfü, ayakta yada oturarak kürek çekilmesiyle yapılan bir su sporudur

Bildiğiniz sörf tahtalarından farklı olarak; SUP şişilerek, bu sertliğe ulaşmaktadır. Genel deneyim olarak söyleyebilirim ki; Stand Up Paddler görüntüde gerçek surf tahtasından çok farklı değildirler.

watermelon çift katlı board
Paddle Board Nedir

Peki daha dayanıklı tahta ürün varken neden şişirilebir sörf tahtası almalıyız?

  1. Ergonomik bir yapıya sahiptir. Paddle Boardlar sırt çantası ile beraber gelir ve bütün ekipmanlar bu çantanın içerisine rahatlıkça sığar. İster aracınızın bagajında, ister evinizin bir yerinde kolayca muhafaza edebilirsiniz.
  2. Taşınabilirlik. SUP boardlar gerçekten çok hafiftir, sırt çantası ile sahile kadar kolayca taşıyıp, şiririp, kolaylıkla denize açılabilirsiniz. Stand Up Paddle tam set halinde 10 – 15 kg arasında değişkenlik taşır, bu da lise yıllarımızda taşıdığımız sırt çantası ağırlığındadır
  3. Fiyatlar. Stand Up Paddle, sert sörf tahtalarından çok daha ucuzdur.

Sup Nerede Yapılır?

Paddle Board, denizlerde, göllerde, nehirlerde… kısacası suyun olduğu her yerde yapılabilir. Paddle Board İzmir, Paddle Board Antalya, Paddle Board Mersin gibi topluluklar sosyal medya da yer almaktadır.

sup board içi
Sup Board Nedir

Kürek Sörfü Nasıl Yapılır?

Ayakta kürek sörfü, adından da anlaşılacağı üzere temel mantık SUP Board üzerinde ayakta kürek çekilerek yapılan bir aktivitedir. Kesinlikle Gözünüz korkmasın herkes kısa süre içerisinde kolaylıkla bu Kürek Sörfü ürünlerinin üzerinde ayakta kalabilirler. Ayrıca Paddle Board üzerinde ayakta dengede durabilme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Küçük boardlar üzerinde denge sağlamak daha zor olduğundan bizim tavsiyemiz 84cm ve üzeri genişlikte Paddle Board ürünlerine yönelmenizdir.

Stand Up Paddle 2. El Alınır mı?

Biz kesinlikle ikinici el SUP Board almanızı tavsiye etmiyoruz. Ürünün kullanan kullanıcının, kullanım talimatlarına uymuş olması Paddle Board ın ömrü açısından doğrudan orantılıdır. Her şeyden önce Ayakta Kürek Sörfü ürünlerinin şişme olduğunu ve yapıştırı malzemeler kullanılarak üretildiğini unutmayalım.

Sup Board Nedir

Şişme Sörf Tahtası Çift Katmanlı
Çift Katmanlı Stand up Paddle Board
Paddle Board Fiyatları

Paddle Board Kaç TL? diye merak ediyorsanız; ülkemizde Kürek Sörfü üretilmediği için, SUP Boardlar ithalat yolu ile ülkemize sokulmaktadır. Bununle birlikte Stand Up Paddle Board fiyatlarını belirleyen genel durumlar, aksesuar kalitesi, Paddle Board üzerinde kullanılan desenler ve ekstra eklentilerdir. Bir de En iyi Paddle board markalarına bakacak olursanız, Paddle Boardları incelerseniz hemen hemen hepsinin kullandığı malzemenin ve tekonolojinin aynı olduğunu görürsünüz.