Stand Up Paddle Board Sup Nedir

Sup Nedir?

Sup nedir? Açılımı Stand Up Paddle Bord olan SUP Türkçede ayakta kürek sörfü olarak geçiyor. Normal sörf tahtaları sert materyallerden yapılırken SUP şişirilerek o sertliği yakalamaktadır. Ayakta durarak su da gitmek için bir kürek kullanırlar.

Denize giriyorsunuz ve karşınıza suyun üstünde insanların kürekli bir tahtanın üzerinde durduğunu görüyorsunuz. Bu şişme kürekli SUP ve tahta kadar sert yapıda olan sörfün ne olduğunu ve nasıl yapabileceğimiz gibi bilgiler paylaşacağız. Isup, hemen hemen herkesin yapabileceği ve beceri seviyesine bağlı olmayan bir su sporudur.

SUP Ne Anlama Geliyor

Adından anlaşılacağı üzere, Stand Up Paddling’in baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Nehirde, denizde, gölde ve okyanusta insanların bunu yaptığını göreceksiniz. Su üzerinde Yoga meraklılarından, fitness ile uğraşanlardan bir çok kesimden insanın Şişme board üzerinde kürek çektiğini göreceksiniz. Piyasada bir çok markada ve özellikte Stand Up Paddling çeşidi vardır.

Bu spor faaliyeti, deniz, göl veya nehir gibi sakin sular üzerinde yapılır ve tahtanın üzerinde ayakta durarak kürek çekerler.

Stand Up Paddle Nedir? Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi

Sörfün geçmiş dönemlerde nasıl başladığı net olmamakla beraber yüzyıllar önce insanlar bu tür tahtaları suyu bir yerden diğerine geçmek ve onlarla balık tutmak için kullandılar.

50’li yıllardan itibaren spor amaçlı kullanılmak üzere daha modern sörf tahtaları icat edildi. Ancak bunlar tahta sörfler idi. Paddle Board dediğimiz her şekil ve boyutta şişirilebilir PVC Kaplama şişme sörfler ise 2000’li yıllardan sonra başlamıştır.

Stand up paddle board sup nedir
Stand up paddle board sup nedir

SUP Neden Günümüzde Bu Kadar Popüler

Deniz, okyanus, göl, nehir her türlü su üzerinde kullanabilirsiniz. Board ile yüzmenin keyfi başkadır. ayakta ayarlanabilir kürekleri sayesinde sağlık açısından da son derece popüler bir hobidir. Su üzerinde SUP Paddle Board ile vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırabilirsiniz. Ayrıca bol miktarda oksijen, temiz hava çekerek güneş ışığında sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Öğrenilmesi çok kolay olduğu için her yaştan insanları kendine çeker. Şişme Kürek Sörfü çok yönlü bir aktivitedir. Bu aktivitenin en güzel taraflarından biri de vücudunuzu mümkün olduğu en iyi şekle sokmaya çalışır.

Vücudunuzu yoğun bir şekilde kullanmayı sağlayan Stand Up Paddle Sörf sayesinde kilolarca kalori yakmanızı sağlar. En eğlenceli tarafı da hem fiziğinizi korur hem sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar hem de bunu yaparken hissetmezsiniz bile. SUP gerçekten kapalı spor salonlarından bıkmış olanlar için en iyi aktivitedir.

Stand up paddle board sup nedir
Stand up paddle board sup nedir

Stand Up Paddle Board tahtasını yani şişme sörfü bu kadar popüler kılan şey ise eski sörflerin yani daha doğrusu ilk çıkan sörflerin hem pahalı olması, hem taşınmasındaki zorluğu, hem depolanması hem de suya ulaşmasının zor olması nedeniyle her geçen gün ilgi ve popülerliği artmaktadır. Şimdi ise daha düşük fiyatlara yüksek kaliteli ve daha hafif boardlar var. Aayrıca taşımasının bir o kadar kolay olan şişirebilir tahtalar ile insanlar bu aktiveteye daha çok yönelmişlerdir.

Şişirilebilir sörf tahtaları çok fazla çeşidi vardır. Fiyatları da ona göre değişir. SUP Paddling hangi amaçla yapacağınız konusunda tereddütleriniz mi var. Size uygun sörf tahtaları için bilgi almak ya da aklınızdaki soruları cevaplandırmak için bizimle İletişim’e geçebilirsiniz. Fiyat aralığının yanı sıra doğru kürek tahtasını nasıl seçeceğiniz konusunda bilmeniz gerekenler de yardımcı oluruz.

Sup Board Özellikleri

Şişirilebilir sörf tahtasına sahip olmanın bir çok olumlu tarafı vardır. En güzel taraflarından biri ise yıl boyunca tahta depolamanız için güvenli yer aramayacaksınız. Ya da büyük kapalı bir garaja ihtiyacınız olmayacak. Artık Pompa ve kürek gibi aksesuarlarla beraber bir sırt çantasına koyup istediğiniz yere sırtınızda bile götürebilirsiniz. Sup nedir sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi sup nerelerde kullanılır onu inceleyelim.

SUP Paddle Board Kullanıldığı Yerler

Çok yönlü bir kullanış sağlayan Şişirilebilir Sörf tahtaları balıkçılık için kullanışlıdır. Bununla beraraber yoga ve egzersizler gibi her türlü aktiviteyi destekler. Pratik olarak tahtanız ne kadar uzun ve dar olursa bir tık daha hızlı olur. Ancak dar tahtalar genellikle daha deneyimli kürekçiler içindir. çünkü hız ve manevra var olan stabiliteyi azaltır ve dengesizliği arttırır. Buna karşılık daha geniş olan Sup Paddle Board panolar dalgalarda daha fazla çeviklik, denge ve duyarlılık sağlar.

isup boardlar iki ana türde bulunur:

  • Sert SUP Boardlar: Kompozit malzemelerden yapılan bu tahtalar, yüksek performans ve denge sunar. Taşıma ve depolama için genellikle araç üstü taşıyıcılar veya geniş depolama alanları gerektirir.
  • Şişme SUP Boardlar: Daha az depolama alanına ihtiyaç duyan veya kolay taşınabilirlik isteyen kullanıcılar için idealdir. Şişirildikleri zaman sert bir yapıya kavuşarak suda keyifli zaman geçirmenizi sağlar.